Spořicí účty jsou v současné době jednou z nejoblíbenějších forem spoření. Důvod je prostý, ruku v ruce s nedávnou rekordní výší inflace došlo ke zvýšení míry zhodnocení na spořicích účtech (aktuální maximum 4,5 %). Tento typ bankovního účtu, který se zpravidla sjednává k běžnému účtu, slouží k ukládání volných finančních prostředků. Prostřednictvím spořicího účtu je možné dosáhnout vyššího zhodnocení než v případě, že by peníze „ležely ladem“ na běžném účtu, který obvykle nenabízí žádné zhodnocení.
O spořicích účtech se často mluví v souvislosti s investováním, spořicí účty však nejsou investičním, ale spořicím produktem. Jaký je tedy rozdíl mezi spořením a investováním? Spoření je spojeno s minimální mírou rizika, na druhou stranu je však třeba počítat s nižším výnosem, který je navíc zatížený 15% srážkovou daní. Obráceně zase platí, že investování je spojeno s vyšší mírou rizika, ale také vyšším výnosem, a výnosy se také zpravidla ponižují o 15% srážkovou daň. K dalším populárním spořicím produktům patří například termínované vklady, stavební spoření nebo doplňkové penzijní spoření.
Provozovatel důrazně doporučuje uživatelům, aby se před nákupem jakýchkoliv dluhopisů důkladně seznámili s emisními podmínkami, případně prospektem dluhopisů a hospodářskou situací emitenta. Schválení prospektu by se nemělo chápat jako potvrzení cenných papírů, které jsou nabízeny nebo přijaty k obchodování na regulovaném trhu.
Provozovatel důrazně doporučuje uživatelům, aby se před nákupem jakýchkoliv dluhopisů důkladně seznámili s emisními podmínkami, případně prospektem dluhopisů a hospodářskou situací emitenta. Schválení prospektu by se nemělo chápat jako potvrzení cenných papírů, které jsou nabízeny nebo přijaty k obchodování na regulovaném trhu.
Abyste získali lepší představu o nejpopulárnějších spořicích produktech, připravili jsme si pro vás přehlednou tabulku, ve které najdete výčet jejich výhod a nevýhod.
Víte, že? Výnosnější alternativou ke spořícím produktům mohou být např. firemní dluhopisy z Finela? Do nabídky >>
Roky 2022, 2023 a také začátek roku 2024 by se daly označit za roky spořicích účtů. V souvislosti s rekordní výší inflace totiž banky lákaly na velmi zajímavé zhodnocení spořicích účtů až na úrovni 6 %. Je však třeba říci, že se rozhodně nejedná o standardní úrokovou sazbu tohoto produktu. Ještě v roce 2021 se úroková sazba spořicích účtů pohybovala jen okolo 1 až 2 %. V současné době jsou maxima na cca 4,5 % a očekává se jejich další pokles.
Víte, že? Mnohem vyššího zhodnocení můžete dosáhnout například díky dluhopisům z Finela? Do nabídky >>
Odpověď na otázku, jestli se vyplatí vložit peníze na spořicí účet, by se měla odvíjet od toho, co od něj vlastně očekáváte. Pokud chcete vsadit na jistotu a nevadí vám relativně nízké zhodnocení, může být spořící účet dobrou volbou. Je také vhodným a doporučovaným nástrojem k držení pohotovostní rezervy. V případě, že však očekáváte vyšší výnosy, existuje řada výnosnějších alternativ v podobě investičních produktů.
Jednou z možností, jak dosáhnout zhodnocení, kterému se spořicí účty nedokážou vyrovnat, jsou nemovitostní dluhopisy. Na rozdíl od jiných investičních produktů jsou často úplně bez poplatků a dávají možnost podílet se na výstavbě konkrétního projektu.
Nemovitostní dluhopisy nabízí například dluhopisová platforma Finelo založená investiční skupinou DRFG. Výhodou těchto dluhopisů je nadstandardní výnos 7,95 % p.a., měsíčně vyplácené výnosy a možnost investovat už od 1 000 Kč.