Hned v úvodu si pojďme přiblížit odpověď na základní otázku, a sice, co je to státní dluhopis. Jedná se o typ dluhopisu vydávaný v prostředí ČR Ministerstvem financí za účelem rozvoje státu a často i pokrytí vládních výdajů (splacení státního dluhu, výstavba silnic a dálnic apod.). Státní dluhopisy jsou určeny zejména pro investory, jejichž cílem je konzervativní investování s téměř jistým výnosem a splacením dlužné částky. Je však třeba říci, že ani v případě státních dluhopisů neplatí garance vrácení peněz na 100 %. V minulosti jsme byli svědky nejednoho krachu cizího státu, kvůli čemuž investoři následně přišli o své peníze. Nicméně i tak platí, že se jedná o jednu z nejbezpečnějších forem investování u nás.
Investoři, kteří uvažují o investici do dluhopisů, se často rozhodují, zda peníze vložit do státních dluhopisů nebo dát přednost těm firemním, nebo-li korporátním dluhopisům. Jaké jsou mezi těmito cennými papíry hlavní rozdíly? Kromě emitenta, tedy toho, kdo dluhopisy vydává (vláda x firma), největší rozdíl spočívá v riziku a výnosu. Zatímco jsou státní dluhopisy spojeny s nízkým výnosem a nízkým rizikem, firemní dluhopisy charakterizuje vyšší výnos a zároveň i vyšší míra rizika.
Provozovatel důrazně doporučuje uživatelům, aby se před nákupem jakýchkoliv dluhopisů důkladně seznámili s emisními podmínkami, případně prospektem dluhopisů a hospodářskou situací emitenta. Schválení prospektu by se nemělo chápat jako potvrzení cenných papírů, které jsou nabízeny nebo přijaty k obchodování na regulovaném trhu.
Provozovatel důrazně doporučuje uživatelům, aby se před nákupem jakýchkoliv dluhopisů důkladně seznámili s emisními podmínkami, případně prospektem dluhopisů a hospodářskou situací emitenta. Schválení prospektu by se nemělo chápat jako potvrzení cenných papírů, které jsou nabízeny nebo přijaty k obchodování na regulovaném trhu.
Když už nyní znáte hlavní výhody a nevýhody spojené se státními dluhopisy, nabízí se otázka, jestli se do nich vyplatí investovat peníze. Odpověď se odvíjí zejména od toho, co od této investice očekáváte. Pokud jste smíření s nízkým výnosem, jsou státní dluhopisy jednou z možností, jak alespoň do určité míry uchovat hodnotu peněz. V případě, že však toužíte po vyšším výnosu okolo 7,95 % ročně, nabízí se dluhopisy firemní, např. dluhopisy z platformy Finelo, kde takového výnosu zaručeně dosáhnete.
Víte, že? Násobně výnosnější alternativou státních dluhopisů mohou být firemní dluhopisy s investicí od 1 000 Kč. Do nabídky >>
Dluhopisy můžete koupit na pobočce České spořitelny nebo ČSOB, kde však za jejich nákup zaplatíte poplatek okolo 250 až 500 Kč. Státní dluhopisy je také možné koupit online prostřednictvím elektronického přístupu ke správně majetkového účtu. Tato varianta nákupu státních dluhopisů je sice bez poplatku, ale zase se neobejdete bez e-občanky nebo e-identity.
Stále jedním z nejvyhledávanějších pojmů spojených se státními dluhopisy jsou vzhledem k nedávné vysoké inflaci protiinflační dluhopisy, nebo-li Dluhopisy republiky.
Výnosy těchto cenných papírů se řídí inflací, kterou vyhlašuje Český statistický úřad. V průběhu roku 2022 tak na investory, kteří si protiinflační dluhopisy nakoupili, čekalo zhodnocení přes 15 % ročně. Asi vás v souvislosti s takto vysokým výnosem hned napadá, jestli je možné své peníze do protiinflačních dluhopisů vložit i v roce 2024? Protiinflační dluhopisy bohužel aktuálně nenakoupíte, protože vláda pozastavila jejich prodej.
Vůbec první státní dluhopis vydala Bank of England v roce 1693. Cílem těchto dluhopisů bylo získat peníze na financování války proti Francii.1
Víte, že? Některé dluhopisy byly vydány přímo pro nákup vybavení britské armády včetně uniforem, zbraní a potravin pro vojáky.
Evropské vlády začaly tento trend následovat a za účelem financování válek a dalších vládních výdajů vydávaly takzvané věčné dluhopisy, tedy dluhopisy, které neměly pevně stanovenou dobu splatnosti.2 Co to přesně znamená? Pokud si investor koupil věčný dluhopis, získal v podstatě nekonečnou rentu. V případě, že chtěl peníze vložené do dluhopisu vybrat, musel ho prodat. V ČR
se věčné dluhopisy nikdy nenabízely.Víte, že? Evropské státy včele s Anglií později inspirovaly i např. USA, která díky dluhopisům financovala svou válku za nezávislost – a to paradoxně právě proti Anglii.
Věčné dluhopisy většina států přestala během 20. století vydávat a v současné době vlády zpravidla vydávají dluhopisy s omezenou dobou splatnosti. Stále však platí, že dluhopisy sehrávaly významnou roli snad v každé světové válce. Od 70. let se pak dluhopisové financování stalo naprostým standardem ve většině světových ekonomik.3
Víte, že? Do konce osmdesátých let narostl trh s dluhopisy na 189 miliard USD. V tomto období se také zrodily nové druhy finančních derivátů, které z obligací vycházely a nechvalně se proslavily zejména během poslední finanční krize v roce 2008.
Pojďme se ještě podívat na nedávno vydané dluhopisy v ČR. V říjnu 2023 podle ČNB ministerstvo financí ve dvou akcích prodalo státní dluhopisy za 8,4 miliard korun s průměrným výnosem 4,69 %. Za celý rok 2023 ministerstvo financí vydalo státní dluhopisy v objemu přibližně 400 až 500 miliard korun.4
Víte, že? Rating České republiky byl potvrzen v listopadu 2023 agenturou Moody’s na úroveň Aa3, což dokládá vysokou stabilitu a velmi dobrou kondici českých státních financí.
1http://bondfunds.com/education/a-brief-history-of-bond-investing/
2https://marketbusinessnews.com/financial-glossary/bond/
3https://www.kurzy.cz/zpravy/481737-historie-dluhopisu/
4https://forbes.cz/prodaly-se-statni-dluhopisy-za-84-miliardy-korun-zajem-byl-dvojnasobny/