Když se řekne investování do nemovitostí, většina z nás si asi jako první představí koupi nemovitosti na investici. Jen málokdo má však v dnešní době stranou odložených tolik peněz, aby si mohl koupit byt nebo jen složit 20 % z jistiny pro získání hypotéky. Je tedy možné investovat do nemovitostí třeba už od 1 000 Kč? Ano, díky investičním nástrojům, které jsou s nemovitostmi nerozlučně spojené.
Kromě investování do nemovitostí v doslovném slova smyslu v podobě nákupu nemovitosti, můžete již od nižších částek do nemovitostí investovat například prostřednictvím firemních dluhopisů společností, které v rámci svých aktivit nemovitosti nejčastěji sami staví, dále do nemovitostních fondů nebo nemovitostního crowdfundingu. Níže si všechny tyto možnosti blíže představíme.
Provozovatel důrazně doporučuje uživatelům, aby se před nákupem jakýchkoliv dluhopisů důkladně seznámili s emisními podmínkami, případně prospektem dluhopisů a hospodářskou situací emitenta. Schválení prospektu by se nemělo chápat jako potvrzení cenných papírů, které jsou nabízeny nebo přijaty k obchodování na regulovaném trhu.
Provozovatel důrazně doporučuje uživatelům, aby se před nákupem jakýchkoliv dluhopisů důkladně seznámili s emisními podmínkami, případně prospektem dluhopisů a hospodářskou situací emitenta. Schválení prospektu by se nemělo chápat jako potvrzení cenných papírů, které jsou nabízeny nebo přijaty k obchodování na regulovaném trhu.
V minulých letech se o investování do nemovitostí v podobě koupě nemovitosti k pronájmu mluvilo jako o jednom z nejlepších způsobů uchování hodnoty peněz a jejího zhodnocení. Důvod je prostý, Češi mají zkrátka velmi rádi cihlu.
S tímto typem investice však do značné míry zamávala současná situace v podobě rekordních cen nemovitostí i vysokých úrokových sazeb u hypoték. Nejste-li zkušený investor nebo nemáte-li v záloze dostatek vlastního kapitálu, buďte velmi obezřetní.
V takových situacích se vám totiž koupě bytu či domu k investici na hypotéku nemusí vyplatit, protože v mnohých případech nájemné často ani nedokáže pokrýt měsíční splátku hypotéky a vy ho značnou měrou budete muset dotovat.
Investování do nemovitostí tedy nemusí být pro každého vzhledem k tomu, že jednak vyžaduje vstupní kapitál zpravidla ve výši stovek tisíc korun, a dále vyžaduje také čas a peníze nutné k údržbě a správě nemovitosti.
Víte, že? Alternativou koupě a pronájmu nemovitosti mohou být nemovitostní dluhopisy s investicí od 1 000 Kč. Do nabídky >>
Odpověď na otázku, jestli se v současné době vyplatí koupit byt na investici, asi nejlépe přibližuje modelový příklad.
Ten však berte jen jako modelový pro prostředí Prahy, propočty se budou často výrazně lišit dle jednotlivých krajů. Stejně tak berte na vědomí, že tato úvaha je určena spíše amatérským investorům s nižším volným kapitálem, nikoliv těm profesionálním. Výpočty se váží k období 8/2023, od té doby došlo k mírné korekci.
Řekněme, že byste chtěli v Praze koupit byt na pronájem o velikosti 70 m2 a na tento byt byste si vzali 80% hypotéku. Průměrná cena za metr čtvereční bytu v Praze byla k září 2023 zhruba 133 000 Kč. Za byt o velikosti 70 m2 byste tedy zaplatili 9 310 000 Kč. Pokud byste měli našetřeno 20 %, tedy 1 862 000 Kč, museli byste si vzít hypotéku ve výši 7 448 000 Kč. Při úrokové sazbě 6 % a hypotéce na 30 let byste měsíčně spláceli 44 655 Kč. Průměrná cena pronájmu za metr čtvereční v Praze se k září 2023 pohybovala okolo 384 Kč, z pronájmu bytu byste tedy měsíčně získali 26 880 Kč. Každý měsíc byste tak museli doplácet 17 775 Kč.
I přesto, že ve většině případů inkasované nájemné za nemovitost nepokryje měsíční splátku hypotéky, neznamená to, že je tento typ investice zcela nevhodný.
Nutnost doplácet určitou částku je totiž zpravidla vykompenzovaná růstem hodnoty nemovitosti. Pro investory, kteří však mají tzv. vyšponované cash flow, se nebude jednat o vhodnou variantu. Pro ty, kteří s těmito náklady již počítají, však čeká dle predikcí pravidelný nárůst hodnoty nemovitosti o cca 9 % p.a. (data ze srpna až září 2023).
Zdroj: https://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/byty-budou-zdrazovat-az-o-deset-procent-rocne-situace-uz-se-misty-lame-predikuji-realitni-hraci-1399966
Jak investovat do nemovitostí i malé částky? Alternativou „klasické“ investice do nemovitostí mohou být nemovitostní dluhopisy, nebo-li firemní, alias korporátní dluhopisy.
Ty nejčastěji slouží jako dodatečný finanční zdroj k realizaci nákupu nemovitostí nebo výstavbě developerských projektů. A v poslední době se zájem investorů o firemní dluhopisy neustále zvyšuje.
Důvod je prostý, jedná se o investici s relativně vysokým výnosem, který se obvykle pohybuje okolo 7,5 % p.a. Nesporným plusem je také fakt, že je možné takto vysoký výnos zafixovat ještě na další rok nebo dokonce tři roky, což je velmi výhodné v době, kdy začínají klesat úrokové sazby. Takový výnos je spojený například s nemovitostními dluhopisy z platformy Finelo s investicí již od 1 000 Kč.
Vyzkoušejte… Nemovitosní dluhopisy s výnosem 7,95 % p.a. Do nabídky >>
Nemovitostními fondy se rozumí speciální podílové fondy, které zpravidla zhodnocují prostředky investorů formou nákupu nemovitostí a jejich následným pronájmem, případně výstavbou a následným pronájmem nebo s nemovitostmi doslova obchodují – výhodně nakupují, výhodně prodávají. Investovat do takových fondů můžete v některých případech dokonce od 100 Kč a doporučený investiční horizont činí 3 roky, což mimo jiné odpovídá době, po které je investice při výstupu z fondu osvobozena od 15 % daně z výnosu.
Výhodou nemovitostních fondů je, že investor obvykle neinvestuje jen do jedné jediné nemovitosti, ale do souboru nemovitostí, čímž se minimalizuje, respektive rozkládá riziko, že investor o vložené peníze přijde.
Víte, že? Alternativou nemovitostních fondů mohou být firemní dluhopisy s investicí od 1 000 Kč. Do nabídky >>
Další alternativní formou investování do nemovitostí je takzvaný realitní crowdfunding, který spočívá v tom, že investoři půjčují majitelům nemovitostí peníze na jejich financování a ti se zavazují peníze vrátit dle podmínek stanovených v úvěrových smlouvách. Crowdfunding v češtině znamená skupinové financování, tzn, že na úvěry majitelů nemovitostí se skládá vícero drobných investorů.
Podobně jako nemovitostní dluhopisy i crowdfunding umožňuje investovat již od nižších částek, zpravidla v rozmezí od 500 – 5 000 Kč. V mnohých ohledech se crowndfunding podobá investování do dluhopisů, jelikož dluhopis je jen jinou formou úvěru, než nabízí crowndfunding, ale je pořád úvěrem. A stejně tak jako v případě dluhopisů nabízí mnohé cwowndfundingové platformy úvěry úplně bez zajištění, s částečným, případně plným zajištěním.
Víte, že? Alternativou realitního crowndfundingu mohou být nemovitostní dluhopisy s investicí od 1 000 Kč. Do nabídky >>