Než se obrátíte na
centrum, doporučujeme vám prozkoumat tuto sekci s nejčastěji pokládanými otázkami.
Velmi jednoduše! Nákup dluhopisů probíhá online u emitentů, obdobně jako jste zvyklí z e-shopů. Zvolíte výši investice (nebo-li počet dluhopisů) a zadáte údaje o sobě. V dalším kroku digitálně podepíše smlouvu o úpisu za pomocí SMS zprávy. Pak už jen zaplatíte za dluhopisy prostřednictvím QR kódu nebo převodem na účet a máte zainvestováno.
Celý proces zabere přibližně 10 minut.
Ne, neplatí se ani při vstupu ani při výstupu. To platí pro všechny emitenty.
Minimální výše investice činí u všech emitentů 1 000 Kč, horní hranice pro investici do jednoho projektu emitenta je nastavena na úroveň 50 000 Kč pro dluhopisy se splatností 16 měsíců. Pro dluhopisy se splatností 40 nebo 57 měsíců žádné omezení ve výši investice neplatí.
Všichni emitenti je vyplácí vždy měsíčně. Výnosy chodí zcela automaticky na vámi dané číslo účtu ve smlouvě o úpisu.
Ano, výnosy jsou fixní a nemůže tomu být ani jinak, jelikož tak je to ukotveno ve smlouvě o úpisu, kterou při zainvestování s emitenty podepisujete.
U emitenta projektu Ister Tower je to buď 16 nebo 57 měsíců, u emitenta projektu Tři Dvory to je buď 16 nebo 40 měsíců.
Emitent vámi investovanou částku automaticky zašle zpět na vámi zadané číslo účtu ve smlouvě o úpisu.
Předčasný výběr, respektive předčasné splacení, bohužel není možné. Je třeba dodržet předepsanou splatnost dluhopisu.
Bohužel ne, v tuto chvíli jednotliví emitenti akceptují pouze fyzické osoby nepodnikající.
Smlouva, v rámci které jsou ukotvena práva a povinnosti emitenta spolu s upisovatelem (zájemcem o koupi dluhopisů). Z pohledu upisovatele, nebo-li investora, jde o klíčový dokument, jelikož jsou v něm ukotveny parametry kupovaných dluhopisů nebo např. podmínky splacení dluhopisů.
Je to aplikace, kam dostávají všichni investoři z platformy Finelo přístup hned po tom, co zainvestují u emitenta (nic se za ni neplatí). Mají v ní přehledně znázorněny všechny jejich realizované investice spolu s jejich parametry a informacemi kdy mohou očekávat své výnosy nebo kdy budou jejich dluhopisy splatné.
Dluhopis bude takzvaně zaknihovaný, což znamená, že má nehmotnou podobu a je vedený v Centrálním depozitáři cenných papírů, a.s. To platí pro všechny emitenty z platformy.
Před koupí samotného dluhopisu u emitenta podepisujete smlouvu o úpisu, která je toho dokladem. Po nákupu dále získáváte automaticky přístup do tzv. klientského centra, kde přehledně uvidíte počet vámi zakoupených dluhopisů spolu se všemi jejich parametry. Informace o vlastněných dluhopisech můžete rovněž získat u EFEKTA obchodníka s cennými papíry a.s. nebo u Centrálního depozitáře cenných papírů, a.s.
Inzertní platforma nemovitostních dluhopisů založená skupinou DRFG.
Na trhu je obvyklé, že si prostřednictvím nějaké platformy může investor koupit dluhopis o nominální hodnotě 50-100 tis. Kč. Založením Finela chtěla skupina přiblížit investování do dluhopisů více také drobným investorům, kteří si jeho prostřednictvím mohou koupit dluhopis o nominální hodnotě 1 000 Kč a zároveň se částečně podílet na výstavbě developerských projektů vybraných emitentů.
Především hlavní akcionáři skupiny DRFG, kterými jsou Roman Řezníček, místopředseda představenstva a generální ředitel, a David Rusňák, předseda představenstva.
Současný CEO DRFG Investment Group, Roman Řezníček, dále David Rusňák.
Více než desetiletou. Původně ji zakládal David Rusňák, později do ní vstoupil i Roman Řezníček.
Firemní dluhopis vyjadřuje závazek společnosti, která dluhopis vydala (nebo-li emitenta), že v předem stanovené době a za předem stanoveného úroku svůj dluh vrátí.
Vydání dluhopisů ze strany emitenta, nebo-li společnosti, která tak získává prostředky pro svůj rozvoj.
Emise, která má prospekt schválený Českou národní bankou a jejíž objem úpisu přesáhne 1 mil. EUR.
Emise, jejíž vydání nevyžaduje schválení od České národní banky a jejíž objem úpisu nepřesáhne 1 mil. EUR.
Jde o dokument určený pro investory, aby na základě něj mohli činit svá investiční rozhodnutí. Obsahuje informace o emitentovi, nebo-li společnosti vydávající dluhopisy, dále emisní podmínky a zejména popis rizik spojených s investováním do dluhopisů.
Jsou souborem podmínek, za kterých se dluhopisy vydávají. Vymezují práva a povinnosti emitentů a vlastníků dluhopisů, stejně tak jako informace o emisi dluhopisů s odkazem na informace obsažené v prospektu.
Daň z výnosu ve výši 15 % odvádí za investora automaticky emitent. Jinými slovy, investor realizuje již čistý výnos ponížený o tuto daň.
Firmy vydávají dluhopisy nejčastěji jako doplněk k části financování jejich podnikatelských záměrů, obvykle spojených s financováním developerských projektů. Modelovou situací může být financování developerského projektu, kdy firma má část vlastních prostředků ve výši 20 %, část prostředků ve výši 60 % jí poskytne banka a zbylých 20 % může firma dofinancovat právě formou firemních, respektive nemovitostních dluhopisů. Jde však skutečně jen o modelový příklad. Některé společnosti vydávají dluhopisy i k 100 % financování hodnoty jejich podnikatelských záměrů a vůbec se nemusí jednat o segment developerské výstavby.
Každý z emitentů si je stanovuje dle svého uvážení a neexistují pro to žádné šablony. Z pohledu investora je však nejzásadnějším parametrem výše výnosu, dále splatnost dluhopisu, frekvence výplat výnosů, minimální výše investice, míra zajištění dluhopisů apod.
Závazek emitenta splnit určitou podmínku sjednanou nad rámec jeho právních povinností. Je zpravidla zahrnut do emisních podmínek nebo do samostatné smlouvy a je právně závazný. Nejčastěji se využívá jako forma dozajištění dluhopisů.
Projekt by se nabídl k prodeji a z jeho výtěžku by se vypořádávali věřitelé.
Nikoliv, jsou vždy striktně spojené s financováním daného developerského projektu emitenta (viz. účelové využití dané dluhopisovým prospektem).
O doslovném zajištění bohužel nelze mluvit, protože každý projekt financovaný bankou je zastavený v její prospěch, nicméně všechny dluhopisy emitentů jsou opatřeny omezujícím kovenantem. Každý z projektů emitentů zveřejněných na platformě má navíc průkaznou hodnotu a dá se v jakékoliv fázi prodat.
Abychom odpověď nezjednodušovali, rovnou uvádíme přesný popis rizik přímo z prospektů emitentů zveřejněných na platformě:
Dluhopisy Emitenta jsou nekapitálové cenné papíry, s nimiž je spojena pohledávka vlastníka Dluhopisů na splacení dlužné částky (odpovídající jmenovité hodnotě Dluhopisů) a dále zejména pohledávka vlastníka Dluhopisů na vyplacení výnosu Dluhopisů. Dluhopisy vydávané v rámci Dluhopisového programu Emitenta nebudou zajištěny a budou nepodřízené. Pokud by došlo k úpadku Emitenta, zejm. v důsledku naplnění rizik uvedených v tomto Základní prospekt, pak by pohledávky vyplývající z Dluhopisů nespadaly do žádné zvláštní kategorie pohledávek (nejednalo by se o pohledávku za majetkovou podstatou, pohledávku postavenou na roveň pohledávkám za majetkovou podstatou, pohledávku zajištěného věřitele, pohledávku vyloučenou ze způsobů řešení úpadku ani podřízenou pohledávku), ale jednalo by se o standardní pohledávku, jež by musela být vlastníkem Dluhopisu přihlášena do insolvenčního řízení. Věřitelé pohledávek z Dluhopisů by následně byli uspokojeni v závislosti na způsobu řešení úpadku, a to rozvrhem při konkursu nebo plněním reorganizačního plánu při reorganizaci.
V případě uspokojování pohledávek vlastníků Dluhopisů v insolvenčním řízení Emitenta by konkrétně záleželo na tom, jaký majetek Emitenta by připadl na majetkovou podstatu. Pokud by Emitent z výtěžku Dluhopisů přímo realizoval investice do projektů uvedených v tomto Základním prospektu, tedy v oblasti realit, lze očekávat, že do majetkové podstaty bude zařazen majetek pořízen těmito reálnými investicemi. V případě realit by se tak jednalo o konkrétní nemovitosti nebo obchodní podíly ve společnostech, které vlastní nemovitosti, tj. i včetně Dceřiné společnosti a jí vlastněného projektu Ister Tower/ Tři Dvory. Uspokojení pohledávek věřitel – vlastníků Dluhopisů – by záviselo na hodnotě zpeněžení majetkové podstaty, zejm. prostřednictvím dražby nebo přímého prodeje. Pokud však Emitent nebude realizovat přímé investice, ale výtěžek z Dluhopisů použije na poskytnutí nebo nabytí zápůjčky nebo úvěru Dceřiné společnosti, pak je patrné, že do majetkové podstaty v případě insolvence připadnou pouze pohledávky Emitenta za společnostmi, jimž poskytnul zápůjčku nebo úvěr. Uspokojení pohledávek věřitelů – vlastníků Dluhopisů – tak bude záviset na schopnosti Dceřiné společnosti splatit své závazky vůči Emitentovi.
Před pohledávkami vlastníků Dluhopisů Emitenta by se v insolvenčním řízení přednostně uspokojovaly pohledávky za majetkovou podstatou (zejména hotové výdaje a odměna insolvenčního správce, náklady spojené s udržováním a správou majetkové podstaty, náhrada nutných výdajů a odměna likvidátora, daně, poplatky a jiná obdobná peněžitá plnění, pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, pojistné na veřejné zdravotní pojištění), pohledávky jim postavené na roveň (zejména pracovněprávní pohledávky Emitentových zaměstnanců, pohledávky věřitelů na náhradu škody způsobené na zdraví a pohledávky státu – Úřadu práce České republiky za náhradu mzdy vyplacené zaměstnancům a za prostředky odvedené podle zvláštních právních předpisů) a zajištěné pohledávky (pohledávky zajištěné majetkem náležejícím do majetkové podstaty, a to zástavním právem, zadržovacím právem, omezením převodu nemovitosti, zajišťovacím převodem práva nebo postoupením pohledávky k zajištění anebo obdobným právem podle zahraniční právní úpravy). Nestačí-li výtěžek majetkové podstaty k uspokojení všech těchto pohledávek, uspokojí se v zákonem stanoveném pořadí, přičemž pohledávky z Dluhopisů by zůstaly neuspokojeny.
Podřízené pohledávky a pohledávky jediného společníka Emitenta vyplývající z jeho účasti v Emitentovi by se v insolvenčním řízení uspokojovaly až po úplném uhrazení pohledávek z Dluhopisů a všech ostatních pohledávek, kterých se týká insolvenční řízení. Vůči těmto pohledávkám tedy mají pohledávky z Dluhopisů přednostní pořadí.
Očekáváná výše plateb vlastníkům Dluhopisů vyplývá ze způsobu řešení úpadku Emitenta určeného insolvenčním soudem. V případě konkursu se zjištěné pohledávky věřitelů uspokojují zásadně poměrně z výnosu zpeněžení majetkové podstaty s tím, že neuspokojené pohledávky nebo jejich části nezanikají, nestanoví-li zákon jinak. Dle analýzy Asociace malých a středních a podniků a živnostníků ČR činí pro věřitele výtěžnost insolvencí v České republice cca 7 %.
Emitent není institucí regulovanou podle směrnice 2014/59/EU, kterou se stanoví rámec pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků. Případné řešení krize podle této směrnice by tak nemělo potenciální dopad na investici do Dluhopisů.
Významnost rizikového faktoru: střední.