Z průzkumu agentury Ipsos, který proběhl na začátku loňského roku vyplynulo, že 72 % Čechů preferuje vlastnictví
nemovitosti nad pronájmem.Jen v Praze však v současné době dle odhadů chybí 120 tisíc bytů. Na nedostatek bydlení reagují developeři zvýšeným zájmem o výstavbu nových bytů, často však mají svázané ruce v důsledku velmi náročné legislativy. Jaká je současná situace na poli developerských projektů a jak i vy můžete přispět k dostupnějšímu bydlení Čechů?
Češi by chtěli bydlet ve vlastním, ale nemají kde. To je jeden z problémů, kterému v současné době čelí české domácnosti. Jak už jsme zmínili v úvodu, jen v hlavním městě je podle odborníků deficit 120 tisíc bytů. Dle těchto realitních expertů se nedostatek bytů týká zejména velkých měst a jejich okolí, kam se lidé stěhují z menších měst. V malých městech a vesnicích je sice bytů dostatek, ale problém je často v tom, že zde lidé mnohdy nechtějí žít vzhledem k nedostatku pracovních míst.
TIP: Investujte do perspektivních developerských projektů prostřednictvím nemovitostních dluhopisů už od 1 000 Kč. Do nabídky >>
Důvodů, které zapříčinily nedostatek bytů v Česku je více. Jedná se o kombinaci pomalé výstavby způsobené extrémně komplikovanými povolovacími předpisy a samozřejmě i vysokou inflací v minulých letech, energetickou krizi a pandemii koronaviru, kdy nejen ta přispěla k výraznému zvyšování cen stavebních materiálů i stavebních prací. Náklady na výstavbu developerům v minulých letech vzrostly o desítky procent, takže mnohdy výstavbu raději pozastavili nebo odložili. Poptávku po bydlení na nějaký čas v důsledku toho odložili i zájemci o vlastní bydlení.
Některé nemovitosti sice krátkodobě zlevnily, ale jejich pořízení bylo pro velké procento potenciálních kupců i tak nereálné. Ne kvůli samotným cenám bytů, ale kvůli vysokým úrokovým sazbám u hypoték. Vypadá to však, že se blýská na lepší časy, protože se developerský trh pozvolna probouzí.
Kolik ročních mezd je potřeba ke koupi bytu?
Pandemie koronaviru, válka na Ukrajině a s ní související rekordní výše inflace se dotkla takřka všech oborů, kdy jedním z těch nejvíce zasažených bylo stavebnictví. Řada developerů totiž pod vlivem těchto událostí změnila své plány, někteří zpomalili realizaci developerských projektů a jiní posunuli zahájení výstavby na později. Počet připravovaných bytů se sice hromadil, ale do fáze výstavby se jich dostala jen malá část. Pro představu, v roce 2021 se v Praze povolilo 8 000 bytů v bytových domech, což bylo nejvíce od roku 2007. V prvním čtvrtletí roku 2022 však prošlo povolovacím procesem jen zhruba 3 300 bytů.
Z výše uvedeného odstavce vyplývá, že stavebnictví v Česku v posledních letech zažilo prudké ochlazení. Ještě v průběhu roku 2023 se snižovaly počty dokončených i nově zahájených bytů, a to zejména v souvislosti s vysokými úrokovými sazbami u hypoték. S postupným poklesem inflace, která je nyní na dlouhodobém 2% cíli ČNB, však v roce 2024 došlo ke snížení úrokových sazeb u hypoték a ke zvýšení zájmu o vlastní bydlení. V letošním roce se tak chystá stavět řada developerů. Jen v Praze developerské společnosti plánují zahájit výstavbu několika tisíc nových bytů.
Provozovatel důrazně doporučuje uživatelům, aby se před nákupem jakýchkoliv dluhopisů důkladně seznámili s emisními podmínkami, případně prospektem dluhopisů a hospodářskou situací emitenta. Schválení prospektu by se nemělo chápat jako potvrzení cenných papírů, které jsou nabízeny nebo přijaty k obchodování na regulovaném trhu.
Provozovatel důrazně doporučuje uživatelům, aby se před nákupem jakýchkoliv dluhopisů důkladně seznámili s emisními podmínkami, případně prospektem dluhopisů a hospodářskou situací emitenta. Schválení prospektu by se nemělo chápat jako potvrzení cenných papírů, které jsou nabízeny nebo přijaty k obchodování na regulovaném trhu.
Vzhledem ke zvyšujícímu se zájmu lidí o vlastní nebo investiční bydlení se očekává, že se nárůst nově zahájených developerských projektů nezastaví ani v následujícím roce. Očekává se totiž stabilizace a pokles cen stavebních materiálů, které už pravděpodobně byly na svých maximech, a také snižování úroků u projektového financování, což povede k další podpoře výstavby nových rezidenčních projektů.
Dlouhodobý vývoj počtu zahájených bytů
Developerské projekty se obvykle z většiny financují za pomoci úvěrů od bank. Mnozí developeři však výstavbu spolufinancují i prostřednictvím vydávaných dluhopisů. Jedná se například o již zmíněnou investiční skupinu DRFG, jež dluhopisy emituje prakticky od svého vzniku. Tato skupina u každého developerského projektu zdroje diverzifikuje, dluhopisy jsou však jedním z klíčových zdrojů financování investičního záměru. Největší podíl na financování projektu má ale vždy zpravidla banka a zároveň se na každém projektu skupina DRFG podílí samozřejmě i vlastními prostředky, obvykle ve výši 20 % z celkových nákladů. Tato forma financování se však může lišit, jde-li o jiné investiční skupiny.
Nemovitostní dluhopisy, které jsou nejčastějí využívány na spolufinancování developerských projektů, jsou dnes žádaným investičním nástrojem. Jejich výhodou je nadstandardní výnos pro investora i možnost podílet se na vzniku konkrétního projektu. S nákupem nemovitostních dluhopisů často nejsou spojeny vůbec žádné poplatky, což rozhodně není standardem u všech typů investic. Za nesporný benefit dnešní doby je samozřejmě možné považovat i skutečnost, že prostřednictvím nákupu nemovitostních dluhopisů sami přispějete k výstavbě developerských projektů, a tím pádem k dostupnějšímu bydlení u nás.
Nemovitostní dluhopisy můžete snadno online zakoupit například prostřednictvím dluhopisové platformy Finelo založené investiční skupinou DRFG. Proč se rozhodnout právě pro ni? Můžete se spolehnout na atraktivní zhodnocení vložených finančních prostředků ve výši 7,95 % p.a. a měsíčně vyplácené výnosy.
Díky Finelu můžete bez jakýchkoliv poplatků při vstupu i výstupu investovat už od 1 000 Kč.. Za platformou stojí skupina DRFG s více než 10letou tradicí, během které nakoupila nemovitosti v hodnotě převyšující 25 miliard korun.