Firemní dluhopisy, známé také pod názvy korporátní či podnikové dluhopisy, jsou dluhové cenné papíry, které vydávají konkrétní společnosti za účelem financování nových projektů, expanze nebo například nákupu výrobních linek. Jinak řečeno, nákupem dluhopisů půjčuje investor firmě peníze, a ta se zavazuje k tomu, že je v předem domluvené době vrátí. Spolu s tím investorovi zaplatí také předem domluvený úrok ve formě výnosu.
Hlavním důvodem, proč investovat do firemních dluhopisů, je skutečnost, že umožňují získat zajímavý a zároveň pevně stanovený výnos, který se zpravidla pohybuje okolo 7 až 10 % p.a.
Jedná se o výnos, kterému často nedokáží konkurovat jiné investiční či spořící nástroje, jako jsou například státní dluhopisy nebo mnohé podílové fondy. Výhodou firemních dluhopisů také je, že investor zpravidla přesně ví, jak je s jeho penězi nakládáno (expanze
konkrétní firmy do zahraničí, developerské projekty apod.).Provozovatel důrazně doporučuje uživatelům, aby se před nákupem jakýchkoliv dluhopisů důkladně seznámili s emisními podmínkami, případně prospektem dluhopisů a hospodářskou situací emitenta. Schválení prospektu by se nemělo chápat jako potvrzení cenných papírů, které jsou nabízeny nebo přijaty k obchodování na regulovaném trhu.
Provozovatel důrazně doporučuje uživatelům, aby se před nákupem jakýchkoliv dluhopisů důkladně seznámili s emisními podmínkami, případně prospektem dluhopisů a hospodářskou situací emitenta. Schválení prospektu by se nemělo chápat jako potvrzení cenných papírů, které jsou nabízeny nebo přijaty k obchodování na regulovaném trhu.
Největší riziko firemních dluhopisů spočívá v tom, že emitent dluhopisů nebude schopen splácet závazky, a investoři tak o své peníze mohou přijít.
Jako podklad pro investiční rozhodování může dobře posloužit Desatero pro drobné investory do korporátních dluhopisů vydané ČNB.
Nezapomeňte si dobře pročíst všechny dokumenty, které jsou s dluhopisy spojené. Zvýšenou pozornost věnujte emisním podmínkám a dluhopisovému prospektu. Ověřte si, že je daný emitent dostatečně solventní a zjistěte, na co plánuje peníze z výtěžku dluhopisů využít. Mnohé vám o emitentovi napoví historie společnosti a reference.
Jak už jsme zmínili v úvodu, jedním z nejstarších emitentů u nás je investiční skupina DRFG, která aktuálně působí v 6 zemích Evropy a má přes 10 000 spokojených klientů. Prostřednictvím její dluhopisové platformy Finelo můžete investovat do vybraných nemovitostních dluhopisů už od 1 000 Kč a podpořit tak výstavbu developerských projektů vybraných emitentů.
Víte, že? S Finelo lze investovat do prověřených nemovitostních dluhopisů již od 1 000 Kč. Do nabídky >>
Firemní dluhopisy může v současné době vydat prakticky jakákoliv firma. Z pohledu emitentů představují poměrně jednoduchý způsob, jak získat finance na rozvoj podnikání. Existuje hned několik způsobů, jak firemní dluhopisy zakoupit. Dluhopisy můžete nakoupit na burze cenných papírů Praha, u administrátora emise, u obchodníka s cennými papíry, na některé z dluhopisových platforem nebo přímo od emitenta.
Firemní dluhopisy s výnosem 7,95 % p.a., měsíční frekvencí výplat výnosů a splatností pouze 13 měsíců, naleznete například na investiční platformě Finelo. Emise dluhopisů emitentů z platformy jsou využívány na výstavby developerských projektů, které mají z podstaty naprosto průkazné hodnoty. Jejich výhodou může být i to, že pro českého investora je alokace úspor do „cihly“ relativně dobře uchopeným investičním záměrem.
Na závěr si ještě pojďme objasnit několik základních pojmů, které jsou nedílně spojené s firemními dluhopisy.
Emitentem je vydavatel dluhopisů. V případě firemních dluhopisů je emitentem konkrétní společnost, v případě státních dluhopisů je emitentem stát.
Věřitelem se rozumí investor, který za své peníze kupuje dluhopis vydaný emitentem.
Další označení pro dluhopis, tedy cenný papír vyjadřující závazek emitenta vůči investorovi.
Pojmem kupón je označovaný výnos, který emitent dluhopisu vyplácí investorovi.
Emisní podmínky, které jsou
definované Zákonem č. 190/2004 Sb. o dluhopisech, vymezují práva a povinnosti emitenta a vlastníka dluhopisu. Kromě toho poskytují podrobnější informace o emisi dluhopisů.Každý eminent, který objemem požadovaných financí z vydaných dluhopisů převýší 25 milionů korun, má povinnost vyhotovit a zveřejnit dluhopisový prospekt. Cílem tohoto dokumentu je podrobně seznámit investory s emitentem, popsat rizika spojená s investování do dluhopisů a umožnit tak investorům udělat svá investiční rozhodnutí.
Nejstarší zmínka o předchůdci dnešních firemních dluhopisů pochází už z roku 2 400 př. n. l. V této době, na území dnešního Iráku, vznikla kamenná deska, na které je zaznamenaný nákup obilí s ujištěním o plné úhradě k určitému datu (a spolu s případnou kompenzací za nedodržení tohoto data).1
Víte, že? Tato kamenná deska je dodnes uložena v archeologickém muzeu v americkém státě Pensylvánie a předpokládá se, že nápisy na této destičce, které zahrnovaly jména 4 svědků, vytesal písař pod dozorem tehdejšího notáře.
Moderní podnikové dluhopisy poprvé spatřily světlo světa v Nizozemsku na počátku 17. století. Jednalo se o první dluhopisy svého druhu, které byly určeny pro širokou veřejnost za účelem prodeje a obchodování.
Víte, že? Město Amsterdam vydávalo dluhopisy už od r. 1517 a jeho dluhopisy jsou některými považovány dokonce za první, které byly vydané státem, jelikož emitentem bylo označováno Nizozemí, které v té době ještě neexistovalo.
Opravdový rozmach korporátní dluhopisy zažily koncem 18. a začátkem 19. století s příchodem průmyslové revoluce, která potřebovala spoustu kapitálu. Dluhopisy tedy začaly být ve větším měřítku využívány jako zdroj financování podniků a tvořily tak alternativu klasickému bankovnímu úvěru.2
Víte, že? Tento rozmach byl patrný především v USA, kde industrializaci táhla hlavně výstavba železnic přes celou zemi. První korporátní dluhopisy tak v Americe začaly vydávat hlavně železniční společnosti k financování této expanze.
Se založením burzy na Wall Street v roce 1792 začaly být dluhopisy na vzestupu. V průběhu desetiletí jejich využití rostlo a jako efektivní zdroj financování si je oblíbily nejen vlády mnoha států, ale také soukromé společnosti.
Víte, že? V České republice se bondy rozšířily až za Rakouska-Uherska díky vzniku Pražské burzy pro zboží a cenné papíry v roce 1873.
Dnešní trh s korporátními dluhopisy je spojený s investicemi v hodnotách bilionů dolarů a slouží k financování nových továren, výzkumu léků nebo třeba developerských projektů. Dluhopisy v současnosti vydávají společnosti všech velikostí, včetně těch největších. Například společnost Microsoft v roce 2017 získala při prodeji dluhopisů 20 miliard dolarů, které použila na nákup sociální sítě LinkedIn.
Víte, že? Čínský trh s korporátními dluhopisy patří mezi jeden z největších, s vydáním více než 4 bilionů dolarů v roce 2020 (cca 88 bilionů CZK).
Co se týče korporátních dluhopisů v kontextu českého prostředí, dluhopisy se u nás ve větším měřítku začaly vydávat v souvislosti s novelou účinnou od 1. srpna 2012. Touto novelou totiž došlo ze strany ČNB ke zrušení nutnosti schválení emisních podmínek dluhopisů u tzv. podlimitních emisí. Počet těchto emisí dluhopisů pak vzrostl z 21 v roce 2011 na 531 v roce 2012. Za průkopníka ve vydávání firemních dluhopisů a vytváření investičních příležitostí v dluhopisech v České republice je považovaná investiční skupina DRFG založená již v roce 2011.
Víte, že? Skupina DRFG vydala již více než 100 dluhopisových emisí a řadí se tak mezi jednoho z největších emitentů na českém trhu.
1https://faei.cz/firemni-dluhopisy-kde-se-vzaly-a-proc-jsou-tak-oblibene-i-kdyz-jsou-rizikove/
2https://dluhopisar.cz/jak-vznikly-moderni-dluhopisy/