Otázku, jak správně sestavit investiční portfolio si pokládá celá řada začínajících i profesionálních investorů. Bohužel na ni však neexistuje univerzální odpověď. Proč tomu tak je?
Preference výběru investičního nástroje spolu s mírou averze k riziku je pro každého z nás jiná. Jsou tací, kteří se rizika nebojí a v investování sází na dynamické, tedy hodně rizikové investiční nástroje. Ale zároveň jsou tací, kterým se při představě byť minimálního rizika v investování svírá žaludek a dají vždy přednost raději spořícím produktům, než aby v noci špatně spali z pomyšlení, že by o své peníze mohli přijít.
Z toho titulu tedy vlastně ani není možné investiční portfolio standardizovat a dávat ho investorům jako určitou
šablonu, dle které se v investování řídit.Pokud vstupujete do světa investování jako úplný nováček, jednou z prvních věcí, kterou byste měli udělat, je vyplnění investičního dotazníku. Odpovíte si s jeho pomocí na řadu důležitých otázek, jako např. jaký výnos očekáváte, jaký pokles hodnoty investice jste schopni ustát nebo kdy budete potřebovat své peníze vybrat, respektive jaký je váš optimální investiční horizont. Zodpovězení nejen těchto, ale i řady dalších otázek vám pomůže poznat sebe samé tak, abyste mohli dělat uváženější investiční rozhodnutí.
Díky tomuto kroku se nenecháte tak často strhnout nějakou lákavou investiční nabídkou, která ale vlastně do vašeho portfolia vůbec nemusí zapadat.Vzorů pro vyplnění investičních dotazníků je na trhu celá řada. Jeden z nich můžete nalézt např. na stránce: https://www.idnes.cz/finance/investicni-dotaznik.St82, případně při vyhledávání na Googlu narazíte na mnoho dalších. Pokud byste potřebovali interpretovat závěry z investičního dotazníku více v kontextu, případně byste si s vyplněným dotazníků vůbec nevěděli rady, doporučujeme obrátit se na profesionálního finančního, či přímo investičního poradce, který by vás měl celou problematikou bez problémů provést. Rozhodně však doporučujeme každému tento krok nevynechat, ba dokonce dotazník pravidelně aktualizovat a zároveň konzultovat s odborníkem.
Jak už jste pravděpodobně vytušili, v investování platí pár jednoduchých pravidel: čím vyšší výnos, tím zpravidla vyšší riziko, a obráceně, čím nižší výnos, tím zpravidla nižší riziko. Do tohoto trojúhelníku vstupuje ještě třetí parametr, a tím je likvidita, která určuje, jak rychle můžete dostat investované peníze zpět. Ta není přímo navázaná na výši výnosu ani na riziko, ale z pomyslného trianglu ji nelze vynechat. Udává, kdy a za jakých podmínek můžete mít investované peníze zpět k dispozici.
Vezmeme-li modelový příklad investice s nízkým výnosem, nízkým rizikem a např. se špatnou likviditou, nebude taková investice pro drtivou většinu investorů pravděpodobně moc lákavá. Každý investor by si proto měl sám umět říct, kde je jeho přípustná míra výnosu vs. rizika vs. likvidity, aby mu realizovaná investice dávala smysl.
Provozovatel důrazně doporučuje uživatelům, aby se před nákupem jakýchkoliv dluhopisů důkladně seznámili s emisními podmínkami, případně prospektem dluhopisů a hospodářskou situací emitenta. Schválení prospektu by se nemělo chápat jako potvrzení cenných papírů, které jsou nabízeny nebo přijaty k obchodování na regulovaném trhu.
Provozovatel důrazně doporučuje uživatelům, aby se před nákupem jakýchkoliv dluhopisů důkladně seznámili s emisními podmínkami, případně prospektem dluhopisů a hospodářskou situací emitenta. Schválení prospektu by se nemělo chápat jako potvrzení cenných papírů, které jsou nabízeny nebo přijaty k obchodování na regulovaném trhu.
Když se řekne investice, drtivá většina z nás si asi představí dluhopisy, akcie, zlato nebo podílové fondy. Jinými slovy, obvyklé investiční nástroje finančního trhu. Druhů investic ale existuje podstatně více, jako např. nemovitosti, ETF, komodity, ale i různé investiční platformy, které nejčastěji nabízejí investice formou participace na úvěru spojeném s financováním nemovitosti.
Možností investic je tedy celá řada. Jakou si vybrat? Netroufáme si a ani nemůžeme dát nějakou jednoznačnou investiční radu, jak se v tom všem vyznat a co zvolit. Co bychom však tímto článkem chtěli říct je, abyste v investování nikdy nesázeli jen na jednu kartu a investovali především do toho, čemu samu rozumíte.
Investování totiž zahrnuje značná rizika včetně možnosti ztráty celé nebo části investice. Tržní podmínky se mohou rychle měnit a výkonnost různých druhů aktiv mohou být velmi nepředvídatelná. Například ti, kteří během pandemie COVID-19 očekávali, že zbohatnou na akciích společnosti Pfizer, byli později překvapeni, když jejich akcie klesly skoro o polovinu. Naopak například Bitcoin, který byl za rok 2022 ve ztrátě -65.1%, si o rok později výrazně polepšil.
Kladné historické výnosy navíc nejsou nikdy zárukou budoucích výnosů! Je proto nezbytné si důkladně zanalyzovat každou volenou investici a zároveň si zvážit svou toleranci k riziku před jakýmkoli unáhleným investičním rozhodnutím.
Tip: Obohaťte své portfolio o dluhopisy z Finela s výnosem 7,95 % p.a. Do nabídky >>
V současné době není problém vyhledat si vzorová investiční portfolia mnohých amatérských i profesionálních investorů, dle kterých by se dalo řídit a inspirovat i pro ta vaše. Mnozí je totiž naprosto otevřeně sdílí na sociálních sítích nebo blozích.
Proč to ale není dobrý nápad? Je-li v takovém vzorovém portfoliu zastoupeno například zlato, akcie nebo třeba kryptoměny a jste-li typ investora, který o všech zmíněných typech investic nemá ani ponětí, může se snadno stát, že zapláčete nad výdělkem. Dalším rizikem je, že strávíte dlouhé hodiny až dny studiem něčeho, čemu v zásadě jen těžko porozumíte a u čeho se budete zbytečně trápit.
Je to jen náš pohled na věc, který se může různit, ale člověk by měl investovat především do toho, čemu sám nejvíc rozumí a co zapadá do jeho oblasti zájmu. Z praxe víme, že investor pak dosahuje lepších výsledků a má méně stresu, než když vsadí na investiční nástroj/obor, se kterým nemá zkušenosti a kterému nerozumí.
V mnohých nemovitostních podcastech můžete slyšet hosty, jak mluví o tom, že mají většinu svých peněz uloženou v nemovitostech. Proč tomu tak je? Protože jim nejvíce rozumí, což je něco, co rezonuje i s námi. Druhou otázkou však je, jak v rámci investic do nemovitostí svá portfolia diverzifikují. O tom detailněji níže.
Držme se výše uvedeného příkladu hostů, kteří vystupují v podcastech zabývajících se investicemi do nemovitostí a demonstrujme si příklad špatně vs. dobře rozloženého investičního portfolia v kontextu nedávné nemovitostní krize (2022-2023).
Špatným příkladem by mohlo být, kdyby daný host/investor měl 100 % investic v nájemních bytech v lokalitách menších měst ČR. Proč je špatný? Pokud takovýto investor neměl například dostatek rezerv pro nenadálé příhody a dostal by se do situace, kdy by potřeboval mít peníze k dispozici, dost těžko by nějaké okamžitě získal. Jednalo se totiž o dobu, kdy nemovitostí trh doslova zamrzl a nemovitosti se neprodávaly, nebo se prodávaly výrazně pod cenou.
Pojďme se nyní podívat na příklad ideálně rozloženého portfolia. Představte si zkušeného realitního investora, který má odloženou hotovost pro nenadálé životní situace. Část portfolia má v bytech, část v komerčních nemovitostech, část v rekreačních a část v zahraničních nemovitostech. Dále má např. část financí v realitním crowdfundingu nebo nemovitostních dluhopisech.
Proč je portfolio zkušených investorů takto různorodé? Důvod je zřejmý, nikdy nevíte, co se kdy přihodí za nenadálou situaci, a to jak na trhu, tak v pracovním nebo v osobním životě. Pokud vsadíte jen na jednu kartu, může vás to dostat do velmi nepříjemných problémů nebo můžete o své investice dokonce přijít.
Příklad z jiného soudku: i stabilní společnosti mohou náhle ztratit hodnotu v důsledku neočekávaných událostí. Graf napravo ukazuje vývoj cen akcií Volkswagen AG Preference Shares. V roce 2015 došlo k prudkému poklesu hodnoty jejich akcií kvůli emisnímu skandálu Dieselgate. Z historického maxima kolem 250 EUR se akcie během několika měsíců propadly o více než 60 %. Tento případ ukazuje, že ani zavedené firmy nejsou imunní vůči těžko předvídatelným situacím, které mohou výrazně ovlivnit jejich tržní hodnotu.
Oba výše uvedené příklady berte jako formu praktických ukázek toho, proč nikdy nevolit pouze jeden investiční produkt, nýbrž své investiční portfolio vždy důsledně diverzifikovat. Ať už jde o investice do nemovitostí, akcií, dluhopisů nebo např. do mnohými tak oblíbeného zlata, principy jsou stále stejné: diverzifikovat, diverzifikovat, diverzifikovat.
Vždy si pořádně rozmyslete, kam peníze vkládáte a zda danému investičnímu produktu dobře rozumíte. Rozhodujte se rozumem, a nikoliv pod tlakem emocí nebo marketingu nějaké společnosti, která finanční produkty distribuuje. Více než kdy jindy v investování platí, třikrát měř a jednou řež.